Jagiellończyk na obradach w Parlamencie Europejskim

3 listopada 2019 roku grupa 24 uczniów, wraz z trzema nauczycielkami: panią Danutą Kuchareczko, panią Beatą Kielek i panią Alicją Łaską, wyjechała w nocną podróż do Parlamentu Europejskiego, do Strasburga.

IMG_5458

Ale zaraz, zaraz. Zacznę chronologicznie…

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki był Wiedeń. Mieliśmy okazję zobaczyć tam m. in. Belweder, Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuki, Hundertwasserhaus, Stare Miasto, rezydencję Habsburgów i park Schonbrunn, gdzie zrobiliśmy sobie sesje zdjęciowe! W międzyczasie nie obyło się bez żartów i (licznych) anegdotek naszego pilota. Pamiętacie, kogo  one  dotyczyły?

Następnego  dnia dosyć szybko  znaleźliśmy  się w Monachium. Podczas oglądania Deutsches Museum, Starego Miasta i Kościoła św. Michała zdążyliśmy się zgubić… na szczęście nie na długo.

Stuttgart zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Mercedesa, w którym każdy „wybrał sobie wymarzone autko. To miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie! Spacerowaliśmy też po Opactwie Cystersów Maulbronn, które zostało wpisane na listę UNESCO i przekomarzaliśmy się z naszym pilotem (jak zwykle).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

No i w końcu nadszedł nasz wielki dzień, czyli moment, dla którego odbył się ten wyjazd. Otóż, my – uczniowie „Jagiellończyka” – podbiliśmy Parlament Europejski w Strasburgu! Dzięki wygranej
w konkursie  wzięliśmy udział w programie Euroscoli wraz z 22 państwami.

Nasza przygoda miała zacząć się o godzinie 9:00, lecz większość z nas wstała już o 5:30… ale czemu się dziwić? Czego nie robi się dla spektakularnego wyglądu? Po długim upiększającym poranku
i przybyciu do budynku Louise Weiss rozpoczęło się spotkanie  w sali obrad. Transmisję można było oglądać na żywo w Internecie (i podobno w szkole wielu tak zrobiło!). Rozmawialiśmy z Posłem Parlamentu – panem Dimitriosem Papadimoulisem. Nasze pytania dotyczyły poważnych spraw, m.in. silniejszej Unii, zatrudnienia młodych ludzi, inwestowania w edukację, uzależnień młodzieży, ale również problemów Katalończyków, brexitu i spraw politycznych na Cyprze.

245.pngMargarita Kulenty i Julia Rybak z kl. 2d prezentowały Sieradz
i nasze zacne liceum. Wraz z koleżankami i kolegami rozwiązywaliśmy quiz składający się z 22 pytań, a każde z nich było  w innym języku. To był świetny czas na zintegrowanie się
i współpracę międzynarodową. W kilkunastoosobowych grupach dyskutowaliśmy między sobą na temat  źródeł odnawialnych, praw człowieka, uzależnień, przyszłości Europy, integracji oraz zatrudnienia młodych ludzi. Ja miałam okazję sprawdzić się tego dnia w nowej roli – dziennikarza. Wraz
z innymi młodymi reporterami przeprowadziłam wywiad
z politykiem Luisem Martinezem Guillenem.

Po podsumowaniu konkursów już na koniec wspólnie wysłuchaliśmy hymnu Unii Europejskiej i na tym spotkanie zakończono. Pozostało jeszcze wieczorne zwiedzanie Strasburga i kolejna noc spędzona w autokarze  do Polski.

Przebywanie w tak ważnym miejscu było dla nas naprawdę niesamowitym doświadczeniem! Relacje z ludźmi z całej Europy na pewno pozostaną na długo w pamięci. Bawiliśmy się świetne! Szkoda, że trzeba było wrócić do rzeczywistości, ale warto mieć na uwadze mądre zdanie: „Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechnij się, bo się przytrafiło”.

Ten wyjazd zapamiętamy na długo!

/Julia Nowocień z kl. 2a/

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s