Europejskie Spotkania Młodych w Strasbourgu

Nasza szkoła już drugi rok uczestniczy w programie edukacyjnym European Parliament Ambassador School(EPAS). Za działania podejmowane w ubiegłym roku szkolnym i wygraną w konkursie Euroscola młodzież I LO wygrała wyjazd do Strasbourga na EYE (European Youth Event) i Euroscolę. 25 uczestników z klas: 3e, 2b, 2a i 2e, którzy najbardziej angażowali się w prace projektu EPAS wraz z opiekunkami: panią Danutą Kuchareczko i panią Beatą Kielek, które są koordynatorkami programu w szkole, mogło poczuć klimat wielkiej polityki, zamieniając się na dwa dni w europejskich parlamentarzystów.

wparlamencie

Ale po kolei.

Nasza przygoda rozpoczęła się wieczorem 30 maja, kiedy wyruszyliśmy w podróż do Francji. Po całonocnej eskapadzie, poranek powitał nas w badeńskiej miejscowości Rust w Niemczech, gdzie znajduje się Europa Park, jeden z bardziej znanych europejskich parków rozrywki i zarazem największy w krajach niemieckojęzycznych. Tutaj i ci bardziej, i mniej odważni, oddali się szaleństwom zabawy.

Drugą noc dane nam było spędzić w średniowiecznym zamku w Ortenbergu, gdzie mieścił się nasz hostel.

Kolejny dzień, to już zwiedzanie Strasbourga i główny cel naszego przyjazdu – spotkania w Parlamencie z rówieśnikami z Europy, sesje parlamentarne, debaty, konkursy. Tutaj niewątpliwie przydawał się angielski, niemiecki… (dobrze, że zawsze obok była Julka) i francuski. Oczywiście wejście do Parlamentu nie było takie proste – obwarowania dotyczyły kontroli dokumentów, wymiarów toreb, posiadanych przy sobie rzeczy oraz stroju.

Każda z uczestniczących w EYE grup musiała wcześniej wybrać kilka aktywności. Nasz wybór dotyczył debat na następujące tematy: Cyberataki: nie tylko fantomowe zagrożenie oraz Europejski Korpus Solidarności. Odkrywanie nowych możliwości dla młodych ludzi.

Ponadto nasza szkoła wzięła udział w konkursie na poetycki slam, wystawiając trzy drużyny. Temat turnieju brzmiał: Człowiek contra maszyna. Po wyrównanej walce na poetyckie wierszyki zwyciężyła… drużyna Jagiellończyka, pokonując koleżanki i kolegów z innych krajów. Brawo my.

Wydarzenie EYE/Euroscola zgromadziło w Strasbourgu ponad 8.000 młodych Europejczyków w wieku od 16 do 30 lat w celu omówienia pięciu tematów:

1.Młodzi i starzy: jak dotrzymać kroku rewolucji cyfrowej?
2.Bogaci i biedni: jak dzielić się sprawiedliwie?
3.Razem i osobno: jak zbudować silniejszą Europę?
4.Bezpiecznie i niebezpiecznie: jak przeżyć w niespokojnych czasach?
5.Lokalnie i globalnie: jak chronić naszą planetę?

Młodzież uczestnicząca, w tym również my, została podzielona na pięć równych grup roboczych i pracowała nad poszczególnymi zagadnieniami, by później przedstawić i omówić najlepsze pomysły z wiceprzewodniczącymi PE na sali obrad.

Nasz wyjazd to nie tylko dyskusje, debaty i świat polityki. To także nowe znajomości i kontakty z rówieśnikami.

Kto wie… może kiedyś spotkamy się w tym samym miejscu, ale nieco starsi.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s