Poznaj Europejskie Stolice Kultury 2018: Leeuwarden i Vallettę

Stolica holenderskiej Fryzji i stolica Malty zaplanowały bogate w wydarzenia programy obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Valletta
Na program obchodów Europejskiej Solicy Kultury w Valletcie składa się ponad 140 projektów i 400 wydarzeń. Centralną część stanowi kilka projektów infrastrukturalnych zaprojektowanych, aby ewoluowały i rozwijały się po 2018 r. Przykładem takiego projektu jest Valletta Design Cluster, który ma przekształcić opuszczoną  starą rzeźnię (Old Abattoir) w centrum życia społecznego i gospodarczego. Wśród innych wydarzeń w ramach obchodów znalazły się m.in. spektakl The Valletta Pageant of the Seas, spektakl w Grand Harbour, Malta International Jazz Festival i Notte Bianca – nocne wydarzenie, podczas którego będzie można bezpłatnie zwiedzać liczne muzea i instytucje kultury.

„Jestem dumny, że stolica Malty – Valletta – została uznana za stolicę kultury w Europie. Dla mnie przedstawia to tak wiele z naszego europejskiego dziedzictwa, tożsamości i historii. Proszę odwiedzić i docenić stolicę Malty” – przekonuje poseł Francis Zammit Dimech (EPL, Malta), który w przeszłości pełnił funkcję m.in. ministra kultury i turystyki w maltańskim rządzie.

Leeuwarden
„Lepen mienskip”, czyli otwarta społeczność – to z kolei temat obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w Leeuwarden. Celem ponad 800 projektów wchodzących w skład programu jest pokazanie otwartej społeczności Holandii i reszty Europy, wrażliwej i ciekawej pomysłów z zewnątrz, możliwości i wyzwań. W programie znalazły się m.in. wystawa prac Eschera, grafika, która urodził się w Leeuwarden, regaty Tall Ship, spektakl teatralny z udziałem 100 fryzyjskich koni.

„Urodziłem się we Fryzji, więc jest ona i pozostanie moim domem. Jestem dumny z tej ziemi, wody, przestrzeni i ciężko pracujących, przedsiębiorczych ludzi. Myślę, że ważne jest, by w trakcie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury te elementy zostały połączone, a przepaść między miastem a wsią – zamknięta. Poza tym Europa odkryje gościnność Leeuwarden” – podkreśla poseł Jan Huitema (Holandia, ALDE), który współprowadzi rodzinne gospodarstwo mleczarskie we Fryzji.

 
Więcej informacji na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s