Bułgaria obejmuje prezydencję w Radzie UE

Bułgarscy posłowie mają nadzieję, że półroczna prezydencja ich kraju Radzie UE przyczyni się do przyspieszenia prac nad wspólnymi inicjatywami i postępu na Bałkanach Zachodnich.

EN Logo of the Bulgarian Presidency of the Council of the European Union - EU2018BG
Logo prezydencji Bułgarii w Radzie UE

   

Program prezydencji bułgarskiej
Sofia deklaruje, że ​​będzie dążyć do konsensusu między państwami członkowskimi w kwestiach takich jak bezpieczeństwo i migracja oraz działać na rzecz poprawy konkurencyjności Europy oraz wzmocnienia spójności i solidarności w dyskusjach na temat przyszłego długoterminowego budżetu i reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Bułgaria chce także dążyć do wzmocnienia perspektywy integracji europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich.

Premier Bułgarii Bojko Borisow przedstawi priorytey bułgarskiej prezydencji na sesji plenarnej w środę, 17 stycznia. Transmisja na żywo od godz. 9.00.

Opinie bułgarskich europosłów
Bułgarscy eurodeputowani podkreślają, że ich kraj powinien pracować nad znalezieniem wspólnych rozwiązań dla wyzwań stojących przed Europą. Andrej Kowaczew (EPL) powiedział: „Podczas swojej pierwszej prezydencji w Radzie UE Bułgaria dołoży wszelkich starań, aby zachować jedność europejską i wspierać współpracę w kluczowych obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”. Podkreślił znaczenie Bałkanów Zachodnich: „Mamy nadzieję, że nasza prezydencja będzie działała jako katalizator polityczny w procesie akcesji do UE krajów Bałkanów Zachodnich”.

Swetosław Malinow (EPL) zauważył, że chociaż priorytety Bułgarii zostały już uzgodnione z innymi państwami sprawującymi prezydencję przed nią i po niej (Estonią i Austrią), to ma nadzieję, że „uda się zrealizować jedną lub dwie inicjatywami polityczne, które nie miałyby szansy trafić do agendy europejskiej, gdyby nasz kraj nie przewodniczył (Radzie – red.)”.

Sergej Staniszew (S&D) wezwał do postępu w zakresie kluczowych priorytetów dla obywateli, w tym w kwestiach społecznych. Poseł ostrzega, że ​​rozpoczęcie rozmów na temat przyszłego długoterminowego budżetu UE, który zacznie obowiązywać od 2021 r., nie powinno skutkować zmniejszeniem środków na polityki, które przyczyniają się do zmniejszenia zróżnicowania standardów życia w UE. Kolejnym wyzwaniem, które wymienia poseł Staniszew, jest reforma systemu azylowego UE: „Państwa członkowskie muszą osiągnąć porozumienie, aby wezwanie do solidarności mogło stać się rzeczywistością”.

„Prezydencja Bułgarii powinna przedstawić odpowiedzialne stanowisko w najważniejszych sprawach takich jak migracja, ochrona granic zewnętrznych i drastyczna nierówność w dochodach i standardach życia między Europą Wschodnią i Zachodnią” – mówi Angeł Dżambazki (EKR). „Myślę, że możemy integrować więcej państw, co stanowiłoby opór wobec polityki ustanawiania rdzenia i peryferii w Unii” – dodaje.

„W Bułgarii osiągnięto porozumienie co do priorytetów prezydencji w UE” – mówi Filiz Chjusmenowa (ALDE) i dodaje: „Europa konsensusu, Europa konkurencyjności i Europa spójności to tematy, które spełniają oczekiwania w zakresie wspólnego rozwiązywania wspólnych problemów i wzmacniania zaufania do UE”.

Prezydencja w Radzie
W skład Rady UE wchodzą ministrowie ze wszystkich krajów UE, w zależności od omawianego obszaru polityki. W ramach Rady UE ministrowie spotykają się, aby omawiać, zmieniać i przyjmować akty prawne oraz koordynować politykę. Wraz z Parlamentem Europejskim Rada jest głównym organem decyzyjnym UE.

Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.

Więcej informacji o zadaniach prezydencji.

 

Więcej informacji na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s