Czysta energia: Unia Europejska stawia na odnawialne źródła i efektywność

Wzmocnienie efektywności energetycznej, pomoc UE w osiągnięciu pozycji lidera na polu energii odnawialnej oraz uczciwe traktowanie konsumentów – to cele przepisów, nad którymi pracuje PE.

Solar energy ©AP Images/European Union-EP
Czysta energia jest jednym z priorytetów Parlamencytu Europejskiego w walce ze zmianą klimatu. ©AP Images/European Union-EP

W 2016 roku Komisja Europejska przedstawiła pakiet środków „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, które mają wzmocnić efektywność energetyczną, pomóc Unii Europejskiej osiągnąć pozycję lidera na polu energii odnawialnej oraz zapewnić o to, aby konsumenci byli traktowani uczciwie. Celem propozycji jest walka ze zmianą klimatu, zmniejszenie zależności UE od importu paliw kopalnych i pomoc gospodarstwom domowym w produkowaniu zielonej energii.

Parlament Europejski pracuje obecnie nad poprawkami do wniosków przedstawionych przez Komisję Europejską.

Odnawialne źródła energii
Udział zużycia energii pochodzącej z odnawialnych źródłach energii (energia wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna, energia oceanów, energia geotermalna, biomasa i biopaliwa) wzrósł niemal dwukrotnie w ostatnich latach – z około 8,5% w 2004 roku do 16,7% w 2015 roku – UE jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, by do 2020 r. 20% łącznego zużycia energii w UE obowiązkowo pochodziło ze źródeł odnawialnych.

W 2014 roku kraje UE zgodziły się, że cel ten powinien zostać podniesiony do 27% do 2030 roku, ale posłowie chcą, by z odnawialnych źródeł pochodziło co najmniej 35% energii.

Posłowie chcą także wesprzeć produkcję, przechowywanie i konsumowanie przez konsumentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych bez konieczności ponoszenia przez nich jakichkolwiek opłat i podatków.

Efektywność energetyczna
Poprawa efektywności energetycznej mogłaby nie tylko obniżyć emisję CO2, ale także przyczynić się do zmniejszenia wydatków na import energii, które wynoszą 350 miliardów euro rocznie. Właśnie dlatego posłowie chcą ustalić wiążący cel, aby zmniejszyć zużycie energii w UE o 35% do 2030 roku.

Jednym z ważnych obszarów wymagających poprawy jest ogrzewanie i chłodzenie budynków, które pochłaniają 40% całkowitego zużycia energii w UE, z czego około 75% to energia wykorzystana w nieefektywny sposób.

W grudniu 2017 roku negocjatorzy z Parlamentu Europejskiego, Rady (państw członkowskch) i Komisji Europejskiej zgodzili się, że państwa członkowskie powinny opracować krajowe długoterminowe strategie wspierania renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych po to, aby do 2050 roku emisje pochodzące z budynków zostały ograniczone o ok. 80-95 proc. w porównaniu z 1990 rokiem.

Ponadto w ubiegłym roku Parlament Europejski uprościł etykiety energetyczne dla urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak lampy, telewizory i odkurzacze, aby ułatwić konsumentom porównywanie ich efektywności energetycznej.

Posłowie pracują również nad ustanowieniem mechanizmu współpracy i kontroli w celu monitorowania postępów w realizacji celów polityki energetyczno-klimatycznej do 2030 roku, w szczególności tych związanych z efektywnością energetyczną i energią odnawialną.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim
W środę, 17 stycznia, Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko wobec trzech propozycji wchodzących w skład pakietu „Czysta energia”: promowanie stosowania energii ze źródeł odnawialnych, efektywność energetyczna i zarządzanie unią energetyczną. Po przyjęciu mandatu posłowie będą mogli rozpocząć negocjacje z państwami członkowskimi. Posłowie rozpoczną negocjacje z państwami członkowskimi nad ostatecznym tekstem przepisów.

Zapis debaty plenarnej.

 
Więcej informacji na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s