Rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego

By podkreślić różnorodność, wspólną historię i bogactwo europejskiej kultury, Unia Europejska ogłosiła rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego.

Rok Dziedzictwa Kulturowego ma wzmocnić poczucie europejskiej tożsamości i przynieść wymierne skutki gospodarcze – promocja dziedzictwa kulturowego może pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy. Wzmożona aktywność kulturalna jest także elementem obecności UE na arenie międzynarodowej.

W najbliższych 12 miesiącach w całej Unii odbędą się tysiące wydarzeń, które mają przybliżyć uczestnikom dziedzictwo kulturowe na poziomie lokalnym, regionalnym, narodowym i europejskim.

Ze sprawozdania Komisji Europejskiej wynika, że w UE około 300 tys. ludzi pracuje w sektorze kultury. Oprócz tego sektor pośrednio przyczynia się do tworzenia 7,8 mln miejsc pracy.

84% ankietowanych uważa dziedzictwo kulturowe za ważne dla siebie i swoich lokalnych społeczności, 80% tiwerdzi, że dziedzictwo to jest ważne dla Unii Europejskiej, a 79% – że aktywności związane z dziedzictwem kulturowym przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy w UE – to wyniki najnowszego badania Eurobarometru opublikowanego 7 grudnia 2017 roku.

84% Europejczykówuważa dziedzictwo kulturowe za ważne dla siebie i swoich lokalnych społeczności

Stanowisko Parlamentu Europejskiego

W rozmowach z Radą i Komisją Parlament wynegocjował 8 mln euro na działania promocyjne w 2018 r. „Badania przeprowadzone w ramach sektora kultury pokazały, że inwestycja 1 euro przynosi ponad 20 euro” – dodaje poseł-sprawozdawca Mario Diaconu (ALDE, Rumunia).

„Chcemy przywrócić dziedzictwo kulturowe do publicznej świadomości. Nadać mu godność, na którą zasługuje, i wzmocnić naszą tożsamość. Jednocześnie możemy na nowo odkryć to, co czyni nas Europejczykami” – powiedział Diaconu.

 

Więcej informacji oraz wideo na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s