Znamy finalistów Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli

Aura Lolita Chavez Ixcaquic, demokratyczna opozycja w Wenezueli oraz szwedzko-erytrejski dziennikarz Dawit Isaak – to finaliści Nagrody im. Sacharowa. Laureata poznamy 26 października.

20171009pht85634-cl
Od lewej: Aura Lolita Chavez Ixcaquic, demokratyczna opozycja w Wenezueli i Dawit Isaak.

Aura Lolita Chavez Ixcaquic, demokratyczna opozycja w Wenezueli, szwedzko-erytrejski dziennikarz Dawit Isaak – to finaliści Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli za 2017 rok. Finaliści zostali wybrani 10 października w głosowaniu Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Rozwoju. Laureat zostanie wybrany 26 października przez Konferencję Przewodniczących, a uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Oto finaliści:

  • Aura Lolita Chavez Ixcaquic pochodzi z Gwatemali. Jest członkinią Council of Ki’che’ Peoples (CPK) – organizacji, która walczy o ochronę zasobów naturalnych i praw człowieka przed ekspansją górnictwa, wyrębem lasów oraz przemysłu i rolnictwa w Gwatemali. Chavez Ixcaquic wielokrotnie grożono.
  • Demokratyczna opozycja w Wenezueli: Narodowe Zgromadzenie (Julio Borges) i wszyscy więźniowie polityczni wymienieni przez Foro Penal Venezolano i reprezentowani przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza. Sytuacja wewnętrzna w Wenezueli – demokracji, praw człowieka, społeczeństwa i gospodarki – ulega systematycznemu pogorszeniu, czemu towarzyszy rosnąca destabilizacja polityczna i społeczna. Więźniowie polityczni w Wenezueli oraz demokratyczna opozycja w tym kraju była już nominowana do nagrody w 2015 roku.
  • Dawit Isaak – pisarz, dziennikarz i dramaturg. Obywatel Szwecji aresztowany w 2001 roku w Erytrei w czasie politycznych represji w tym kraju. Więziony bez wyroku sądu i widziany po raz ostatni w 2005 roku. Isaak znalazł się w gronie finalistów Nagrody im. Sacharowa w 2009 roku.

W tym roku do Nagrody nominowani byli także: Asia Bibi, Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag, Pierre Claver Mbonimpa. Więcej informacji o nominowanych.

Kolejne kroki
26 października br. Konferencja Przewodniczących PE (w jej skład wchodzą przewodniczący PE oraz liderzy grup politycznych) wybierze spośród finalistów laureata Nagrody Sacharowa. Laureat otrzymuje 50 tysięcy euro. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa
Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę. W 2016 roku Nagrodę otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar – jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego.

20170911pht83541-cl
Procedura wyłaniania laureata Nagrody Sacharowa

Więcej informacji na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s