Dni Nagrody LUX

27-29 października zawitają do Warszawy Dni Nagrody LUX, w ramach których wyświetlane będą trzy filmy-finaliści konkursu o Nagrodę Filmową Parlamentu Europejskiego (LUX Prize): „Krew Saamów”‚ „120 uderzeń serca” oraz „Western”.

Projekcja filmu „Krew Saamów” poprzedzona będzie debatą pt. „Kino europejskie czasów niepokoju – filmy jako zwierciadło współczesności”. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Wejściówki na seanse będzie można odbierać od 20 października w kasie kina Muranów w godz. 10:00 – 20:30. Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

Nagroda Filmowa LUX została ustanowiona w 2007 roku i jest corocznie przyznawana przez Parlament Europejski. Laureata wyłaniają w głosowaniu posłowie do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest zwiększenie obiegu europejskich filmów w Europie i zapoczątkowanie ogólnoeuropejskiej debaty o ważnych kwestiach społecznych. Nagroda Filmowa LUX to niezwykła inicjatywa. Większość europejskich koprodukcji jest pokazywana wyłącznie w kraju, z którego pochodzą, i nieczęsto rozpowszechniana poza jego granicami, nawet w samej Unii. Dlatego Nagroda Filmowa LUX oferuje trzem europejskim filmom unikalną możliwość opatrzenia napisami w 24 językach urzędowych UE.

Dni Nagrody LUX to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie kulturowe przekraczające granice państw. Filmy są wyświetlane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a projekcje są opatrzone napisami w 24 językach UE, tak aby wszyscy obywatele mieli możliwość ich obejrzenia oraz wzięcia udziału w dyskusji nad tematami, które poruszają. 14 listopada 2017 jeden z trzech finałowych filmów otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2017 roku.

 

Więcej informacji na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s