Posłowie chcą uprościć etykietę efektywności energetycznej urządzeń

We wtorek, 13 czerwca, posłowie zagłosują ws. uproszczenia etykiety efektywności energetycznej. Z naszej infografiki dowiesz się, ile kosztuje energia i jak mierzy się jej zużycie.

Dowiedz się więcej z naszej infografiki   

Efektywność energetyczna oznacza stosunek uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do wkładu energii. Pierwsze etykiety efektywności energetycznej ustanowiono w 1994 (wprowadzono na rynek w 1995 roku) – miały skalę od A (najbardziej efektywne) go G (najmniej efektywne urządzenia). Następnie skalę rozszerzono do klasy A+++, co miało odzwierciedlać postępy w produkcji bardziej efektywnych energetycznie urządzeń.

Okazało się, że wprowadzenie klas A+ i wyższych ograniczyło skuteczność etykiety energetycznej w motywowaniu konsumentów do zakupu bardziej energooszczędnych produktów. Dlatego Komisja Europejska zaproponowała powrót do dobrze znanych i skutecznych etykiet o skali od A do G oraz procedurę przeliczania skali dla każdej z obecnych etykiet. Wszystkie nowe produkty wprowadzane do obrotu w UE mają być rejestrowane w specjalnej internetowej bazie danych, umożliwiającej większą przejrzystość i łatwiejszy nadzór rynku przez organy krajowe.

  

W czerwcu 2016 r. poprawki do propozycji przyjęła parlamentarna Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Sprawozdawcą projektu jest włoski poseł Dario Tamburrano (EFDD). Kompromis wypracowały już Parlament i Rada – dwie instytucje, których zgoda jest konieczna do przyjęcia prawa.

W najbliższy wtorek, 13 czerwca br., posłowie zagłosują w sprawie nowych przepisów na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Więcej informacji znajdziesz w komunikacie prasowym oraz na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s