To już koniec opłat za roaming!

Od 15 czerwca 2017 r. Europejczycy korzystający z telefonów za granicą UE, zapłacą za rozmowy tyle samo, co we własnym kraju. Dodatkowe opłaty roamingowe zostają zniesione.

Już od 15 czerwca 2017 niezależnie od tego, gdzie na terenie Unii Europejskiej się znajdujesz, będziesz mógł rozmawiać, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu mobilnego na takich samych warunkach jak w domu.

„Zniesienie opłat roamingowych to przywrócenie obywatelom wolności przemieszczania się i poczucia bycia u siebie, zniesienie przymusu płacenia za przekraczanie granic i danie możliwości postrzegania Europy jako swojego domu” – powiedziała Viviane Reding. Dziesięć lat temu Reding – wówczas komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów – rozpoczęła walkę z opłatami roamingowymi. Obecnie jest posłanką w Parlamencie Europejskim i należy do grupy EPL.

Zniesienie opłat roamingowych to przywrócenie obywatelom wolności przemieszczania się i poczucia bycia u siebie, zniesienie przymusu płacenia za przekraczanie granic i danie możliwości postrzegania Europy jako swojego domu.

~Viviane Reding

Zasada „uczciwego korzystania”
Parlament Europejski przyczynił się do tego, że użytkownicy telefonii komórkowej nie będą za granicą ograniczeni sztywnym limitem czasowym, a jedynie zasadą „uczciwego korzystania”. To znaczy, że jeśli użytkownik korzysta z telefonu w swoim państwie członkowskim częściej niż za granicą, to nie będzie ponosił dodatkowych opłat. W innym razie operator będzie mógł zażądać naliczenia kosztów za roaming. Ma to zapobiec nadużyciom takim jak podpisywanie umowy w jednym kraju, gdzie ceny są niższe, i korzystanie z telefonu w innym.

Trzy kraje, które nie należą do Unii Europejskiej, ale są częścią Europejskiej Strefy Gospodarczej – Islandia, Norwegia i Liechtenstein – również wyeliminują opłaty roamingowe.

Krótka historia opłat roamingowych w UE
Po raz pierwszy instytucje europejskie zajęły się roamingiem w 2007 r., wprowadzając tzw. „eurotaryfę”, która wyznaczała maksymalne stawki za połączenia. Jednak ceny połączeń międzynarodowych dalej zdecydowanie przekraczały koszty ponoszone przez operatorów. Minuta połączenia kosztowała 1,63 euro, w 2014 r. już tylko 19 centów. W kwietniu 2016 r. opłaty zmalały do 5 centów za minutę.

Wysokie koszty roamingu są szczególnie uciążliwe dla powiększającej się grupy osób korzystających z internetu w swoich telefonach. Od 2007 r. rynek danych w roamingu urósł o 630 proc.

W pierwszej połowie 2018 r. w życie wchodzi rozporządzenie o transgranicznym korzystaniu z usług on-line. Wykupione w domu cyfrowe treści takie jak prasa, muzyka i filmy będą dostępne również za granicą.

Od obniżenia cen hurtowych do końca roamingu
Zniesienie opłat roamingowych stało się możliwe, gdy Parlament Europejski i państwa członkowskie porozumieli się w sprawie hurtowych cen roamingu, czyli pieniędzy, które jedna firma telekomunikacyjna płaci drugiej za dostęp do jej infrastruktury za granicą. Dzięki Parlamentowi ceny hurtowe będą niższe niż te, które proponowała Komisja.

Sprawozdawczyni z ramienia Parlamentu Pilar del Castillo (EPL, Hiszpania) powiedziała: „Dzięki determinacji Parlamentu Europejskiego, doprowadziliśmy do zniesienia opłat roamingowych. Możemy podróżować po Europie nie martwiąc się tym, jaki rachunek zobaczymy po powrocie”.

W czwartek 15 czerwca o 11.00 posłanka Pilar de Castillo Vera będzie odpowiadała na żywo na Facebooku na pytania użytkowników.

 

Więcej informacji na stronie źródłowej: http://www.europarl.europa.eu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s