„Z Widokiem na prawo robotów”

21 kwietnia odbyła się w Domu Europy debata zorganizowana przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Temat brzmiał „Z Widokiem na prawo robotów” i jak można się domyślać odnosił się do stosowania prawa cywilnego w dziedzinie robotyki.

W artykule na stronie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego (link znajduje się na dole strony) poruszone zostały bardzo ciekawe zagadnienia, dotyczące wykorzystania technologii w życiu codziennym człowieka i implikacje prawne z nimi związane. Przykładem omawianego problemu jest chociażby dron wojskowy, który autonomicznie podejmuje decyzje o otworzeniu ognia i wyeliminowaniu wykrytego zagrożenia. W przypadku, gdy ucierpi w wyniku tego typu akcji osoba postronna, kto powinien zostać obarczony winą i ponieść konsekwencje? Czy żołnierz, będący operatorem drona? Czy też państwo, które pozwoliło na wykorzystanie go w praktyce, a może jego wytwórca, który źle go zaprogramował? Tego typu pytania stają się wbrew pozorom coraz częściej spotykanymi dylematami. Wraz z rozwojem technologii, takiej jak autonomiczne samochody lub też roboty opiekujące się dziećmi czy chociażby automatyczny system rozpoznawania zagrożenia, pojawia się potrzeba nowelizacji litery prawa i wprowadzenia standardów bezpieczeństwa w celu regulacji potencjalnych nadużyć i zapobiegania niejasnościom w czasie rozpraw sądowych.

Kliknij tutaj, aby przenieść się na stronę Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, gdzie można znaleźć pełen artykuł przedstawiający relacje z debaty.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s